Mgr. Hana Duchoňová
Hana Duchoňová je psycholožka a psychoterapeutka, která se zaměřuje především na podporu ohrožených dětí a jejich rodin. Na Masarykově univerzitě absolvovala bakalářský program v oboru Sociální politika a sociální práce a jednooborový magisterský program v oboru Psychologie. Zabývá se dyadickou vývojovou psychoterapií a od roku 2014 působí především v oblasti podpory dětí v náhradní rodinné péči.

Spolupracovala s mnoha organizacemi zaměřenými právě na náhradní rodinnou péči, ale také s organizacemi poskytujícími podporu rodinám v náročných životních situacích a s odbory sociálně právní ochrany dětí. Lektorsky se zaměřuje na témata spojená s raným vývojem, vztahovou vazbu, komplexní vývojové trauma, ale také například na význam hry v terapii nebo podporu emočního vývoje dětí.
Příspěvek: Vztahová vazba
Každé dítě potřebuje ke svému životu ochranu a pomoc pečující osoby. Pokud je dítě vystrašené, smutné nebo v nebezpečí, potřebuje cítit jistotu, že se má na koho obrátit. Potřeba dítěte navázat tento bezpečný vztah je základní a zásadní podmínkou pro přežití i dobrý rozvoj. To, jak je v raném věku potřeba této vazby naplňována, má vliv na vývoj dítěte v mnoha oblastech jeho života (navazování vztahů, vnímání sebe, ovládání emocí a chování, schopnost učit se novému).
Cílem přednášky je představit teorii vztahové vazby a vysvětlit, jak je utvářena, jaké jsou typy vztahové vazby a jaký vliv má typ vztahové vazby na další život. Workshop představí vztahovou vazbu v souvislostech teorií vývojové psychologie a vývoje mozku. Jeho další část pak bude zaměřena na důsledky poruch vztahové vazby, možnosti jejich diagnostiky a terapii.