Mgr. Veronika Brychtová, Mgr. Šárka Jankovská

Jsme speciální pedagožky pracující ve speciálně pedagogickém centru, specializujeme se na děti s PAS, zavážnou vadou řeči nebo mentálním postižením. Jednou z oblastní našeho zájmu je raný vývoj dítěte a jeho motorický vývoj, který je pro nás cestou k rozvoji všech dalších oblastí v neposlední řadě řeči jako nástroje myšlení. 

Steiner: „Tak jako mluvení vychází z chůze a pohybu ruky, tak myšlení vychází z mluvení.” 

Brychtova, Jankovska_foto2
Příspěvek: Dítě s adaptačními obtížemi v prostředí MŠ 

Pojďme reflektovat, jak řešíme děti předškolního a mladšího věku, které se v mateřské školce ztěžka adaptují (pedagog upozorňuje na výchovné obtíže). Co když nejde o dítě, které prošlo diagnostickým procesem? 

Proč je pro nás klíčové anamnestické zjišťování?  Kde klademe důraz na vývojové mezníky včetně vývoje pohybu, mapování typologie osobnosti dítěte, rozvoj komunikace, jak si dítě hraje a s čím, mapování senzorické citlivosti, projevy v chování (když něco chce/potřebuje). 

Sdílení možností a doporučení: při senzorickém přetížení, pro práci s motivací dítěte, k vizualizaci času a prostředí, rozvoji komunikace (pomocí jazykového portfolia – vhodného i pro cizince). Tipy k zásadám logopedické prevence a důsledcích vlivu přetrvávajících primárních reflexů.