O projektu - PPP a SPC KHK

O projektu

Cílem projektu je podpořit pedagogy, aby uměli cílit na podporu duševního zdraví a bezpečného klimatu, které je jedním z nejvýznamnějších faktorů při rozhodování, zda žák školu odmítne, nebo nikoli. Jsme si vědomi toho, že předčasné odchody ze vzdělávání mohou mít více různých příčin, ať už je to rodinná situace, osobnostní faktory nebo socioekonomický statut rodiny, případně jiné. Není možné komplexně postihnout všechny příčiny předčasných odchodů ze vzdělávání a věnovat se jejich předcházení. Zvolili jsme si tedy jednu oblast příčin předčasných odchodů ze vzdělávání a tou jsou psychické potíže dospívajících žáků (nejčastěji se jedná o úzkosti a depresivní stavy, případně fobie). Naším cílem je zkompetentnit učitele i další pedagogické pracovníky, aby dokázali s tématem duševního zdraví žáků (i sebe jako pedagogů) pracovat a mohli tak přispívat k tomu, že část žáků, která odmítá školu, bude ošetřená a bude pro ně možné do školy i dále docházet. Zároveň však chceme společně s pedagogy a žáky prostřednictvím projektových aktivit dosáhnout větší míry odpovědnosti jednotlivých žáků za své vlastní vzdělávání.

Zaměřujeme se na aktivity směřující k vytváření bezpečného podnětného učebního prostředí ve školách a na podporu pedagogických sborů, na realizaci preventivních a intervenčních opatření u žáků posledních ročníků ZŠ a žáků SŠ, souvisejících s oblastí psychických potíží (s akcentem na žáky nejvíce ohrožené předčasným odchodem ze vzdělávání). Pouze systémová dlouhodobá péče a podpora všech účastníků vzdělávání (tj. žáků i pedagogických pracovníků) zajišťuje snížení míry předčasných odchodů ze vzdělávání na základě psychických potíží, bezpečné klima i well-being ve školách.

Aktivity jsou rozdělené do 3 hlavních modulů:

Modul A – motivační

Modul B – intenzivní spolupráce se školami

Modul C – síťování

Modul A (moduly mohou být jako samostatné podsložky, myslím, že by to bylo dokonce výhodné)

Hlavním cílem MODULU A je plošné oslovení škol s cílem motivovat je k intenzivnějšímu zapojení do systematické podpory rozvoje bezpečného klimatu a prevence odmítání školy v rámci modulu B.

Budou realizovány aktivity individuálního i skupinového charakteru pro pedagogy, žáky i jejich rodiče. Povedeme jednání s vedením škol o důležitosti podpory zaměřené na snížení míry předčasných odchodů ze vzdělávání (podpora duševního zdraví, prevence odmítání školy a bezpečného klimatu ve školách).

V aktivitách skupinového charakteru budou realizovány:

1) Workshopy

Pro žáky posledních ročníků ZŠ a žáky SŠ s pedagogickým dozorem. V rámci workshopů budou mít žáci možnost okusit aktivity jedinečného programu socio-emočního učení. Workshop nabídne žákům seznámení s aktivitami zaměřenými na dovednosti psychohygieny i vyrovnání se se stresem. Do aktivit se budou moci zapojit i pedagogové, pro které bude zároveň připraven informační servis.

2) Osvětové akce pro širokou laickou i odbornou veřejnost

Každý rok proběhne celodenní setkání s celokrajskou působností. V dopoledním bloku bude zrealizována osvětová akce pro odbornou veřejnost – setkání zapojených škol a spolupracujících organizací s cílem výměny zkušeností v oblasti zvyšování motivace žáků k dokončení vzdělávání, v odpoledním bloku bude osvětová akce pro laickou veřejnost – setkání s rodiči a širší veřejností s cílem šíření osvěty v oblasti duševního zdraví a prevence předčasných odchodů ze vzdělávání.

Modul B

V rámci modulu B zapojíme vždy v průběhu 1 školního roku do intenzivní spolupráce 15 škol, kterým nabídneme cyklus vzdělávání:

Metodická setkání

Vzdělávání pedagogů

Encouragement

Práce s indikovanými třídními kolektivy

Práce s vybranými skupinami žáků/seberozvojové skupiny

Další práce s žáky a pedagogy podle domluvy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modul C

V rámci modulu C budeme posilovat vzájemnou spolupráci škol a sdílení dobré praxe prostřednictvím dvou typů akcí.

Kulaté stoly

Kazuistické semináře

 

Back to top