Preventivní program školy je výhodné (a doporučené) zpracovat v rámci Systému evidence preventivních aktivit (v sekci Plán) a poté ho vytisknout (přičemž je možná dodatečná úprava ve wordu). Výhodou tohoto zpracování je propojenost Plánu s Výkazem a zjednodušení administrativy. Do systému evidence se můžete přihlásit zde: https://www.preventivni-aktivity.cz
Při využívání Systému evidence preventivních aktivit pak škola zcela přirozeně naplňuje vyhlášku č. 197/2016 – standardní činnosti ŠMP, konkrétně informační činnosti, kdy má za úkol:
„Předávání informací a zpráv o realizovaných preventivních programech zákonným zástupcům, pedagogickým pracovníkům školy a školskému poradenskému zařízení. Vedení dokumentace, evidence a administrativa související se standardními činnostmi v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a předávání informací o realizovaných preventivních programech školy pro potřeby zpracování analýz, statistik a krajských plánů prevence”.
1. Krizový plán
2. Strategie předcházení školní neúspěšnosti, šikaně a dalším projevům rizikového chování
Volitelně může být přílohou
3. Sankční řád (může být přílohou také Školního řádu)
Laicky řečeno
PPŠ vypracováváme jako plán, abychom realizovali aktivity, které nám pomůžou předcházet projevům rizikového chování v konkrétním školním roce.
Krizový plán vypracováváme pro situaci, kdy (přes veškerou naši snahu) k projevům rizikového chování dojde a my musíme okamžitě (a efektivně) reagovat.
Strategii předcházení školní neúspěšnosti, šikaně a dalším projevům rizikového chování vypracováváme proto, aby všichni pracovníci školy byli v navrhovaných postupech (při předcházení šikaně, rizikovému chování a školní neúspěšnosti) co nejvíce jednotní. Zároveň se jedná o tzv. bezpečnostní plán.
Krizový plán musí být co nejvíce konkrétní jak v popisu postupů, tak v uvedení informací (např. konkrétních jmen pracovníků, telefonních čísel, atd.) a musí s ním být seznámeni všichni pracovníci školy. Ve chvílích krize potřebujeme co nejvíce přesné, jednoznačné a přehledné informace, mysleme na to při přípravě krizových plánů.
Krizový plán musí být vždy zpracován pro situace: šikany, kyberšikany, šikany učitele, návykových látek (i tabák, alkohol). Další mohou být vypracovány podle výsledků SWOT analýzy a podle potřeb školy.
Kolegové z PPP Plzeňského kraje vypracovali vzory (možnosti) pro jednotlivé krizové plány, kterými je možné se inspirovat a vytvořit si obdobné pro konkrétní školu a situace. https://pppuk.cz/soubory/ppp_teplice/krizove_plany.xlsx
Tvorbě tohoto dokumentu se podrobně věnuje článek v časopise Školní poradenství v praxi (6/2018), jehož autorkami jsou PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D., právník a specialista na školskou problematiku a Mgr. Jitka Musilová, DiS., metodik prevence při PPP HK
Článek je také k dispozici zde:
Těmito materiály se můžete inspirovat nebo si je můžete upravit podle své vlastní potřeby.
Ke stažení:
Souhrn tabulek primární prevence
Zpráva třídního učitele pro OMP