Důležité informace před návštěvou PPP/SPC - PPP a SPC KHK


  • SPC poskytují poradenské služby klientům se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří mají diagnostikovanou poruchu autistického spektra, mentální postižení nebo závažnější vadu řeči. Existují rovněž SPC pro děti s vadou sluchu, závažnější vadou zraku, tělesným postižením a zdravotním znevýhodněním.
  • PPP poskytují poradenské služby klientům se speciálními vzdělávacími potřebami (obtíže v učení nebo v chování, mimořádné nadání, odlišný mateřský jazyk), kteří nemají žádnou z výše uvedených diagnóz.
  • V rámci naší organizace jsou SPC provozována pouze na pracovištích Jičín a Rychnov nad Kněžnou a jsou zaměřena na klienty s vadami řeči, poruchami autistického spektra nebo mentálním postižením.
  • Před podáním žádosti o vyšetření je vhodné kontaktovat třídního učitele a výchovného poradce (případně školního psychologa/speciálního pedagoga) a nastavit podpůrná opatření 1. stupně (viz příloha č. 1 Vyhlášky č. 27/2016 Sb., po dobu optimálně 2 – 3 měsíců. Pokud podpůrná opatření 1. stupně dostačují, není potřeba objednávat dítě do PPP/SPC, tato opatření mohou být poskytována po celou dobu školní docházky. Pokud jsou podpůrná opatření 1. stupně následně vyhodnocena jako nedostačující (neúčinná), je vhodné podat ve spolupráci se školou žádost o vyšetření v PPP/SPC.
  • Optimální forma podání žádosti je prostřednictvím školy. Pro potřeby PPP a SPC KHK naprosto dostačuje kompletně vyplněné Sdělení školy – viz https://www.poradenstvikhk.cz/dokumenty-ke-stazeni/ – (včetně potřebných podpisů a kontaktních údajů na rodiče), které škola vyplňuje ve spolupráci se zákonnými zástupci. Takto podaná žádost je pro účely PPP a SPC KHK kompletní a obsahuje všechny potřebné informace, které jsou nutné pro plánování termínu a následné zahájení poradenské služby. Duplicitní telefonická žádost nemá na stanovení dřívějšího termínu žádný vliv.
  • Dalšími možnostmi, jak podat žádost, je využití on-line formuláře https://www.poradenstvikhk.cz/on-line-podani-zadosti, telefonicky (méně výhodné z důvodu vytíženosti telefonických linek), osobně nebo prostřednictvím listovní pošty.
  • K podání žádosti o poskytnutí poradenské služby do PPP není nutné žádné doporučení lékaře. K podání žádosti o poradenskou službu do SPC je nutná zpráva od odborného lékaře se stanovenou diagnózou.
  • PO 1 jsou opatření, která v případě potřeby dítěte/žáka/studenta musí škola realizovat i bez doporučení PPP/SPC. Při jejich nastavování může spolupracovat třídní učitel se zástupci školního poradenského pracoviště (výchovný poradce, školní speciální pedagog, školní psycholog, metodik prevence).
  • K nejčastěji využívaným PO 1 patří: poskytování delšího času na plnění úkolů, zadávání menšího množství práce, úprava forem zkoušení a hodnocení, využívání kompenzačních pomůcek (tabulky, přehledy učiva, čtecí záložka apod.), práce s chybou a jiné.
  • Jsou upravena v příloze č. 1 Vyhlášky č. 27/2016 Sb.
  • Čekací doba na vyšetření/konzultaci je obvykle 2 – 3 měsíce od podání žádosti. Může se však měnit v závislosti na závažnosti problému nebo na množství aktuálně podaných žádostí.
  • Pozvánku posíláme obvykle e-mailem, příp. písemně poštou, zhruba 3 týdny před vyšetřením. Ve výjimečných případech mohou být klienti kontaktováni telefonicky.
  • Každá PPP a SPC má spádově určené školy, se kterými úzce spolupracuje. Důvodem je snaha poskytnout klientovi optimální péči, která je možná pouze za podmínek podrobné znalosti prostředí a personálních možností konkrétní školy. Proto preferujeme (a doporučujeme) požádat o poradenskou službu ve spádovém poradenském zařízení.
  • Případné žádosti z jiných krajů budou z rozhodnutí ředitelství PPP a SPC KHK rozděleny mezi jednotlivá pracoviště naší organizace. Klient si sám nemůže určit, na kterém pracovišti naší organizace vyšetření/konzultace proběhne.
  • Délka poradenské služby je individuální, závisí na povaze konkrétního případu a typu poskytované služby. Návštěva (vč. úvodního a závěrečného rozhovoru) v PPP a SPC se může pohybovat v rozmezí 1 až 5 hodin. Přibližnou délku Vaší návštěvy se dozvíte z pozvánky na vyšetření.

Nezletilého klienta musí k poradenské službě v PPP a SPC doprovodit zákonný zástupce nebo zákonným zástupcem zmocněná osoba. V úvodním rozhovoru s pracovníkem PPP a SPC jsou domluveny veškeré podrobnosti k průběhu setkání včetně případné nutnosti jejich přítomnosti u vyšetření dítěte.

Kdy a jak podat žádost?
  • Optimální forma podání žádosti je prostřednictvím mateřské školy, která ho do PPP a SPC doručí. Pro potřeby PPP a SPC KHK naprosto dostačuje kompletně vyplněné a zákonným zástupcem podepsané Sdělení MŠ o dítěti. Takto podaná žádost je pro účely PPP a SPC KHK kompletní a obsahuje všechny potřebné informace, které jsou nutné pro plánování termínu a následné zahájení poradenské služby. Duplicitní telefonická žádost nemá na stanovení dřívějšího termínu žádný vliv.
  • Dalšími možnostmi, jak podat žádost, je využití on-line formuláře https://www.poradenstvikhk.cz/on-line-podani-zadosti, telefonicky (méně výhodné z důvodu vytíženosti telefonických linek), osobně nebo prostřednictvím listovní pošty.
  • Žádosti o vyšetření přijímáme průběžně od ledna. Abychom mohli garantovat včasnou realizaci vyšetření, doporučujeme podat žádost nejpozději do konce února.
Kdy probíhají vyšetření?
  • Vyšetření probíhají v jarních měsících (březen až květen).
  • Termíny vyšetření jsou přidělovány nejen podle data objednání, ale také s přihlédnutím ke specifiku jednotlivé zakázky.
  • Ohledně termínů není důvod k obavám, všechny podané žádosti budou vyřízeny.
  • Pozvánku na vyšetření posíláme obvykle e-mailem, příp. písemně poštou zhruba 3 týdny před vyšetřením. Ve výjimečných případech mohou být klienti kontaktováni telefonicky.
Jak probíhá vyšetření?
  • Dítě musí k vyšetření doprovodit zákonný zástupce nebo zákonným zástupcem zmocněná osoba.
  • Vyšetření dítěte trvá zhruba 45 minut většinou bez přítomnosti zákonného zástupce. Celková délka návštěvy (vč. úvodního a závěrečného rozhovoru) je přibližně 1,5 až 2 hodiny.
  • Rodiče doma, příp. v PPP/SPC, vyplňují Dotazník pro rodiče předškoláků.
Co následuje po vyšetření?
  • Z vyšetření je vypracována písemná zpráva, jejíž součástí je i vyjádření k (ne)vhodnosti realizace ročního odkladu školní docházky (dále jen OŠD). Pokud je OŠD dítěti doporučen a zákonní zástupci o OŠD žádají, musí tuto písemnou zprávu doručit do ZŠ.
  • Doporučení k odkladu nemusí být do školy dodáno přímo v den zápisu, lze ho doložit dodatečně, zpravidla do 30 dnů ode dne konání zápisu, v indikovaných případech lze doložit i později (nutná domluva s ředitelem školy). Důležité však je v den zápisu školu informovat o tom, že o odkladu školní docházky uvažujete a plánujete návštěvu v PPP/SPC, nebo že již proběhla a jen čekáte na zprávu z vyšetření.
Zvažujete předčasné zaškolení?
  • Žádosti o předčasné zahájení školní docházky jsou vyřizovány stejným způsobem jako žádosti o vyšetření školní zralosti.
  • Aby bylo možné nastavit podpůrná opatření (dále jen PO) cíleně pro potřeby konkrétního žáka v konkrétní škole, je nejvýhodnější počkat minimálně 2 – 3 měsíce, než dojde k adaptaci žáka na nové podmínky vzdělávání.
  • V případě, že se nastavení PO do vzdělávání ukáže jako nezbytné, je vhodné kontaktovat třídního učitele a výchovného poradce (případně školního psychologa/speciálního pedagoga) a podat ve spolupráci se školou žádost o nastavení PO prostřednictvím vyplněného Sdělení střední školy.
  • Termín, do kdy je možné podat žádost, najdete v Doporučení školského poradenského zařízení a na webových stránkách poradny https://www.poradenstvikhk.cz/. U žádosti podané po zveřejněném termínu již nemůžeme zaručit včasné vystavení Doporučení k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky.
  • Zletilý klient musí požádat o vyšetření v PPP/SPC sám.
  • K vyšetření je nezbytně nutné zajistit Sdělení SŠ – dotazník pro účely PUP MZ/ZZ.
  • Platnost doporučení PUP MZ je 2 roky od jeho vystavení.
Ano, ale v případě, že na základě vyšetření v PPP a SPC KHK vznikne potřeba nastavit podpůrná opatření do výuky, je povinností PPP a SPC KHK o této skutečnosti příslušnou školu informovat.
Stávající legislativa umožňuje realizovat vyšetření v kterémkoli poradenském zařízení ČR, ale v daném případě, když poradenská služba již byla poskytnuta a klient nesouhlasí se závěry vyšetření,  doporučujeme se raději obrátit na revizní pracoviště zřízené Národním pedagogickým institutem České republiky.
Back to top